Edit Content

Coğrafi İşaret Tescili

Coğrafi İşaret Tescili Nedir?

Coğrafi İşaret Tescili

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler, menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilir. Gıda, tarım, maden, el sanatları, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilir.

Menşe adı
Bir ürünün, tüm veya esas nitelikleri belirli bir coğrafi alana ait doğal ve beşeri unsurlardan kaynaklanıyorsa bu durumdaki coğrafi işaretlere “menşe adı” denir. Ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümünün belirlenen coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu çerçevede menşe adı olarak tescil edilen coğrafi işaretlerin kaynaklandıkları yöre ile bağları çok kuvvetlidir.

Coğrafi İşaret Tescili

Coğrafi İşaret Tescili Keşif İşareti

Mahreç işareti

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibarıyla belirli bir coğrafi alan ile özdeşleşmiş olan; üretim, işleme ya da diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş coğrafi alan içinde gerçekleşmesi gereken ürünlerin konu olduğu coğrafi işaretlere “mahreç işareti” denir. Hammaddesi veya üretim, işleme aşamalarından bir tanesi yörede gerçekleşen bir ürün mahreç işareti olarak tescillendiğinde diğer üretim ve işleme aşamaları kaynaklandığı yöre dışında da gerçekleştirilebilir.

360° Dijital Reklam Hizmetleri

Tüm çalışanları alanında birer uzman olan Art Life Medya‘da, Web Tasarım, Video Animasyon, Grafik Tasarım, SEO & SEM, Mobil Uygulama Geliştirme, Funnel Stratejisi, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanında, en yenilikçi ve çığır açıcı çözümler, dijital dünyada sesinin gür çıkmasını isteyen iş ortaklarımıza sunulmaktadır.

Coğrafi İşaret Tescili​ ile İlgili Anahtar Kelimeler

marka tescili konya, marka tescili, marka başvurusu, marka patent başvurusu, markatescil, türk patent marka tescil, marka tescil fiyatları, marka başvuru ücreti, marka tescil ücretleri, patent alma ücreti, patent fiyatları, patent başvuru ücreti, marka patent ücreti, isim tescili, isimtescil, isim tescil başvurusu, isim tescil fiyatları, tasarım patent, tasarım patent ücretleri, tasarım tescil başvurusu, faydalı model başvurusu, patent başvurusu, marka tescil başvurusu, patent başvuru ücreti, endüstriyel tasarım tescili, tescilli marka, marka tescili başvuru, marka tescili için gerekli evraklar, marka başvurusu, marka tescil kontrol, marka patent, marka patenti almak, patent tescil, marka tescil arama, marka araştırması, isim patenti alma, patent nedır, patent belgesi, patent ofisi, patent başvuru formu

Marka tescili yapan firmalar, konya marka tescil, marka tescil ofisi konya, marka başvuru ücreti, marka patent ajansı konya, marka tescil nedir, marka tescil ne işe yarar, marka tescili kimler yapmalıdır, marka tescili neden yapmalıyım, marka tescil fiyatları, 2021 marka tescil fiyatları, konya marka tescil fiyatları, marka tescil sorgulama, marka tescil ücreti, marka tescil belgesi, marka tescil sınıfları, marka tescil belgesi nedir, marka tescil nasıl yapılır, marka tescil belgesi sorgulama, marka tescil e devlet, marka tescil firmaları ankara, marka tescil firmaları istanbul, marka tescil firmaları bursa, marka tescil firmaları konya, marka tescil faaliyet kodları, en iyi marka tescil firmaları

BLOG

SON YAZILARIMIZ

Diğer yazılarımızı incelediniz mi?

Shopping Basket