Faydalı Model Tescili

Faydalı Model Tescili​ Nedir?

Faydalı Model Tescili Nedir?

Bazı ülkelerde, bir faydalı model sistemi, patent sistemine benzer bir sistem aracılığıyla “küçük buluşlar” olarak adlandırılanların korunmasını sağlar. Patentlenebilirlik gerekliliklerini yerine getirmeyen mevcut ürünlerde yapılan küçük iyileştirmelerin yerel bir yenilik sisteminde önemli bir rolü olabileceğini kabul ederek, faydalı modeller, hak sahibinin başkalarının ürünü ticari olarak kullanmasını engellemesine izin veren münhasır bir hak vererek bu tür buluşları korur. buluşu, izni olmadan sınırlı bir süre için korumalıdır.

Genel olarak, patentlerle karşılaştırıldığında, faydalı model sistemleri daha az katı gerekliliklere (örneğin, daha düşük düzeyde buluş basamağı) uygunluk gerektirir, daha basit prosedürlere sahiptir ve daha kısa süreli koruma sunar. Öncelikle yerel yenilikçilerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır, koruma elde etmek için gereklilikler ve prosedürler ve koruma süresi bir ülkeden diğerine farklılık gösterir.

faydali--model

Faydalı Model Belgesi Nasıl Alınır?

Faydalı modeller ve patentler arasındaki temel farklar şunlardır:

Faydalı model edinme şartları, patentlerden daha az katıdır . Bazı ülkelerde yalnızca yerel düzeyde de olsa “ yenilik ” gereksinimi her zaman karşılanacak olsa da , “ buluş basamağı ” veya “açık olmama” gereksinimi daha düşük olabilir veya hiç olmayabilir. Uygulamada, patentlenebilirlik kriterlerini karşılamayabilecek, oldukça artımlı nitelikteki yenilikler için genellikle faydalı modellerin korunması aranır.
Faydalı modellerin koruma süresi patentlerden daha kısadır ve ülkeden ülkeye değişir (genellikle 6 ila 15 yıl arasında).
Çoğu ülkede, patent ofisleri, tescil öncesinde faydalı model başvurularını madde bakımından incelememektedir. Bu, kayıt işleminin genellikle daha basit ve daha hızlı olduğu , bazen altı ay veya daha kısa sürdüğü anlamına gelir .
Faydalı model edinme ve bakım ücretleri daha ucuzdur .
Bazı ülkelerde, faydalı model koruması, mekanik cihazlar ve aparatlar gibi teknolojinin yalnızca belirli alanları için ve yalnızca ürünler için alınabilir , ancak süreçler için sağlanamaz.

Faydalı model nasıl bir koruma sağlar?

Bir faydalı modelin sahibi , sınırlı bir süre için, genellikle başvuru tarihinden itibaren 6 ila 10 yıl süreyle, başkalarının faydalı modeli ticari olarak kullanmasını engelleme veya durdurma münhasır hakkını elde eder. Başka bir deyişle genel olarak faydalı model koruması, buluşun faydalı model sahibinin rızası olmadan başkaları tarafından ticari olarak yapılamaması, kullanılamaması, dağıtılamaması, ithal edilememesi veya satılamaması anlamına gelir . Yukarıdaki hak bölgeseldir, yani hak yalnızca faydalı modelin verildiği ülke içinde uygulanabilir.

360° Dijital Reklam Hizmetleri

Tüm çalışanları alanında birer uzman olan Art Life Medya‘da, Web Tasarım, Video Animasyon, Grafik Tasarım, SEO & SEM, Mobil Uygulama Geliştirme, Funnel Stratejisi, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanında, en yenilikçi ve çığır açıcı çözümler, dijital dünyada sesinin gür çıkmasını isteyen iş ortaklarımıza sunulmaktadır.

Faydalı Model Belgesi​ ile İlgili Anahtar Kelimeler

marka tescili konya, marka tescili, marka başvurusu, marka patent başvurusu, markatescil, türk patent marka tescil, marka tescil fiyatları, marka başvuru ücreti, marka tescil ücretleri, patent alma ücreti, patent fiyatları, patent başvuru ücreti, marka patent ücreti, isim tescili, isimtescil, isim tescil başvurusu, isim tescil fiyatları, tasarım patent, tasarım patent ücretleri, tasarım tescil başvurusu, faydalı model başvurusu, patent başvurusu, marka tescil başvurusu, patent başvuru ücreti, endüstriyel tasarım tescili, tescilli marka, marka tescili başvuru, marka tescili için gerekli evraklar, marka başvurusu, marka tescil kontrol, marka patent, marka patenti almak, patent tescil, marka tescil arama, marka araştırması, isim patenti alma, patent nedır, patent belgesi, patent ofisi, patent başvuru formu

Marka tescili yapan firmalar, konya marka tescil, marka tescil ofisi konya, marka başvuru ücreti, marka patent ajansı konya, marka tescil nedir, marka tescil ne işe yarar, marka tescili kimler yapmalıdır, marka tescili neden yapmalıyım, marka tescil fiyatları, 2021 marka tescil fiyatları, konya marka tescil fiyatları, marka tescil sorgulama, marka tescil ücreti, marka tescil belgesi, marka tescil sınıfları, marka tescil belgesi nedir, marka tescil nasıl yapılır, marka tescil belgesi sorgulama, marka tescil e devlet, marka tescil firmaları ankara, marka tescil firmaları istanbul, marka tescil firmaları bursa, marka tescil firmaları konya, marka tescil faaliyet kodları, en iyi marka tescil firmaları

BLOG

SON YAZILARIMIZ

Diğer yazılarımızı incelediniz mi?