Konya reklam ajansı

Modern Dijital Pazarlama (Funnel) Satış Hunisi Nedir ?

Modern Dijital Pazarlama (Funnel) Satış Hunisi Nedir?

Google’a göre, geleneksel dijital pazarlama hunisi çalışmıyor – en azından artık değil. Kullanıcılar, bir ürün veya hizmet satın almak için doğrusal bir yol izlemek yerine benzersiz, türünün tek örneği yolculuklar yapıyor.

İşletmeniz başarılı olmak istiyorsa, günümüzün çevrimiçi pazarlama hunisini benimsemenin zamanı geldi.

Modern İnternet pazarlama satış hunisi hakkında bilgi edinmeye hazır mısınız? Yeni dijital pazarlama satış hunisinin nasıl çalıştığını ve ayrıca huninin her aşamasında kullanıcılara nasıl ulaşılacağını ve onları satın almaya nasıl yönlendireceğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Veya 200’den fazla dijital pazarlama uzmanından oluşan ödüllü ekibimizden profesyonel yardım alın. Bizimle çevrimiçi olarak iletişime geçerek veya +90539-513-73-70 numaralı telefondan bizi arayarak işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedin !

Pazarlama (Funnel) Hunisinin Tanımlanması;

Pazarlama hunisinin temelleri 1900’lerden beri aynı kalmıştır. Ancak, tüm şirketler tarafından evrensel olarak kabul edilen tek bir model yoktur. Bazıları, huninin üstü, huninin ortası ve huninin altını farklı öğeler olarak ifade eden “TOFU-MOFU-BOFU” stratejisini kullanarak modellerini basit tutmayı tercih ediyor.

Diğerleri, huniye “sadakat” ve “savunma” aşamaları eklemenin pazarlama stratejisini geliştirdiğine inanıyor. Ne de olsa işletmeler , müşteriler onları terk ettiğinde yılda 1,6 trilyon dolara kadar kaybediyor .

Dijital pazarlama hunisi nedir?
Dijital pazarlama hunisi, kullanıcıların potansiyel müşteri olmaktan müşteriye geçmek için attığı adımları tanımlar. Birden çok pazarlama hunisi olsa da, çoğu farkındalık, üzerinde düşünme, satın alma ve elde tutma üzerine odaklanan aşamaları içerir. İşletmeler, pazarlama çabalarına rehberlik etmek için herhangi bir huniyi kullanabilir.

Yeni ve eski dijital pazarlama hunisi

Önceki dijital pazarlama hunisine aşina olsanız da olmasanız da, ikisinin nasıl karşılaştırıldığını incelemeye değer. Bu şekilde ekibiniz, mevcut kullanıcı davranışlarını karşılamak için stratejinizi nasıl uyarlamanız gerektiğini görebilir.

Referans olarak, eski pazarlama hunisi (genellikle AIDA modeli olarak adlandırılır) şu dört aşamayı içerir:

1) Farkındalık: Bir kişi, ürün veya hizmetinizin var olduğunu bilir.
2) İlgi: Bir kişi, ürününüze veya hizmetinize ilgi duyduğunu ifade eder.
3) Arzu: Bir kişi ürün veya hizmetinizi istiyor.
4) Eylem: Bir kişi ürününüzü veya hizmetinizi satın alır.

Yeni ve eski İnternet pazarlama hunisinin hızlı bir karşılaştırmasını alın:

Yeni Dijital Pazarlama Hunisi
Doğrusal olmayan bir deneyime odaklanır
10 adıma kadar oluşur
Bir kullanıcıyı yönlendiren davranışları düşünür
Eski Dijital Pazarlama Hunisi
Doğrusal bir deneyime odaklanır
Dört adımdan oluşur
Evrensel kullanıcı davranışlarını düşünür
Genel olarak, yeni dijital pazarlama hunisi, her kullanıcıya eskisinden daha fazla odaklanır. Doğrusal olmayan bir yolculuğa doğru ilerlemek işletmeler için daha fazla zorluk teşkil ederken, şirketinizin hedef pazarınıza daha iyi bir deneyim sunmasına olanak tanır.

Dijital pazarlama hunisi neden değişti?
Teknolojinin yükselişi, dijital pazarlama hunisinde değişiklikleri kaçınılmaz hale getirdi. İnternet kullanıcılarının sayısı şu anda dört milyardan fazla , ayrıca 2,5 milyardan fazla akıllı telefon sahibi var . Hareket halindeyken arama yapma özelliği sayesinde kullanıcılar her yerde ürünleri bulabilir, araştırabilir ve satın alabilir.

Ayrıca kendilerine sunulan muazzam miktarda bilgi var. Tüketiciler makalelere göz atabilir, sosyal medyadaki yorumları okuyabilir, YouTube’da video izleyebilir ve daha fazlasını yapabilir. Tüm bu fırsatlar, kullanıcıların özel, doğrusal olmayan bir alışveriş deneyimi oluşturmasına izin verdi.

Bu evrim, orijinal İnternet pazarlama hunisinin etkisiz hale gelmesiyle sonuçlandı. Yapılandırılmış, doğrusal yaklaşımıyla, bir kullanıcının alabileceği çeşitli yolları göz önünde bulundurmada başarısız oldu ve bu da işletmelerin bir tüketiciye ulaşmak ve onu dönüştürmek için kritik fırsatları kaçırmasına neden oldu.

Bu nedenle çevrimiçi pazarlama hunisinin değişmesi gerekiyordu.

Dijital pazarlama hunisi neden önemli?
Dijital pazarlama hunisini öğrenmek ve benimsemek, işletmenize aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yardımcı olabilir:

1.Hedef kitlenize en çok yardımcı olacak içerik pazarlaması gibi stratejileri keşfedin.
2.Hedef kitlenizi araştırmaya ve satın almaya yönlendiren motivasyonları anlayın.
3.İndirilebilir içerik gibi belirli stratejilerin neden yalnızca belirli aşamalarda çalıştığını anlayın.
4.Potansiyel müşteriler ve mevcut müşterilerle ilişkilerin nasıl ve ne zaman geliştirileceğini ortaya çıkarın.
5.Dönüşüm hunisinin farklı aşamalarındaki kullanıcılara pazarlama için etkili bir plan oluşturun.
6.Pazarlama hunisini ve alıcı yolculuğunuzu araştırmaya zaman ayırdığınızda, pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz. Kitlenizin ne istediğini tahmin etmek yerine, yeni ve mevcut müşterileri çekmek ve beslemek için veri destekli bir kampanya oluşturmak için verilerinizi kullanabilirsiniz.

Pazarlama Hunisinin Her Aşaması İçin Stratejiler;

Pazarlama hunisi birleşik bir bütün olarak çalışır. Bu, yolculuğun başarılı olması için her bölümün mükemmel bir şekilde çalışması gerektiği anlamına gelir. Pazarlama hunilerinde sürtünmeyi azaltan birçok şey var. Örneğin:

Farkındalık: Markalı içerik stratejileri, kitlelere hitap eder ve onları gelecekteki etkileşimlere açık hale getirir.
Dikkat: Marka savunucuları ve sosyal kanıtlar, sizi rakiplerinizle karşılaştırırken müşterilere yardımcı olur.
Dönüşüm: Basit bir satın alma süreci, satın alma riskini azaltır.
Sadakat: Düzenli indirimler, e-posta etkileşimleri ve sosyal medya içeren bir sadakat programı müşterileri korur.
Savunuculuk: Sadakat programınızdaki alıcı kişiler, gelecekteki pazarlama dönüşüm hunilerinizi destekler.

Pazarlama Hunilerinin Faydaları
Pazarlama hunileri , müşteri yolculuğunu basitleştirir ve şirketlerin takip etmesini kolaylaştırır. Bu çözümler, müşterilerinin karar sürecinin her aşamasını planlar ve her birinde atmak istedikleri adımları planlar.

Bir pazarlama hunisi, neredeyse tüm müşteri etkileşimleri için geçerlidir. İster çevrimiçi satış arıyor olun, ister fiziksel mağazanız için trafik oluşturuyor veya bir bağlı kuruluş olarak tıklamalar topluyor olun, bir pazarlama hunisine ihtiyacınız vardır. Huni, müşterinizle bağlantı kurmanın her aşamasına görünürlük getirmenin güçlü bir yoludur.

Pazarlama hunilerinin en büyük faydası ölçülebilir olmalarıdır. Dönüşüm huniniz, stratejinizi döndürmenize yardımcı olmak için müşterileri nerede kaybettiğinizi gösterir. Örneğin, ikinci aşamaya gelmeden müşteri kaybederseniz, daha iyi bir marka bilinirliği kampanyasına ihtiyacınız vardır.

B2B ve B2C Pazarlama Hunileri Arasındaki Fark

Pazarlama hunileri genellikle müşteri tabanınıza bağlı olarak değişir.

B2C müşterileri genellikle dönüşüm hunisinde tek başlarına veya aile ve arkadaşlar gibi güvenilir danışmanlarla gezinirler. B2C müşterileri hiçbir zaman bir şirket temsilcisiyle doğrudan etkileşimde bulunamaz.
B2B müşterilerinin daha büyük, daha odaklı satın alma grupları vardır. B2B tüketicileri, pazarlama hunisinin alt aşamalarında doğrudan satış temsilcileriyle etkileşime girer.
Dönüşüm huninizi kullanıcı kişiliğinize uyacak şekilde ayarlamak, onu anında daha etkili hale getirir.

İlgili Yazılar

Comments are closed.