web-tasarim-nedir-nasil-yapilir

Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

İster on yıllardır iş yapıyor olun, ister bir gündür, operasyonlarınız hakkında tahmin edilmesi en zor şeylerden biri, hedef kitlenize en etkili şekilde nasıl ulaşacağınız ve onlarla nasıl etkileşim kuracağınızdır. Mesajınızı doğru zamanda doğru kişilere iletemezseniz, dünyadaki en bozulmamış ürün geliştirme ve yüksek verimli lojistik önemli olmayacaktır.

Reklamlara, reklam panolarına, dergi reklamlarına ve diğer geleneksel reklam biçimlerine aşinasınız, ancak dijital pazarlama hakkında ne kadar bilginiz var? Birçok iş lideri, web sitelerinde pop-up’ları veya banner reklamları düşünebilir. Bazıları, bakımlı bir sosyal medya varlığının dijital pazarlamanın da önemli bir yönü olduğunun farkındadır. Ancak, dijital pazarlamada kullanılan bazı taktikleri biliyor olsanız da, özellikle daha geleneksel reklamcılık biçimlerine kıyasla dijital reklamları neyin etkili kıldığını biliyor musunuz?

Maliyet Etkinliği

Sahipler ve yöneticiler genellikle pazarlamayı bir masraf olarak düşünürler ve yanılmazlar – hangi aracı kullanırsanız kullanın reklam yayınlamak paraya mal olur. Ancak geleneksel pazarlamanın özellikle yüksek bir giriş engeli vardır; Hiçbir yerin ortasındaki reklam panoları ve sabah 3’teki ticari slotlar bile ucuz değil.

Öte yandan, yüksek bütçeler teşvik edilir ve size katılım için daha fazla alan sağlarken, Google ve Facebook gibi platformların giriş için minimum engeli yoktur. İsterseniz 5 dolarlık bir kampanya yürütebilirsiniz. Ve bu platformlar genellikle yeni reklam verenler için de reklam harcaması kredisi sunar.

Daha Fazla Hedeflenen Kitle Erişimi

Fiziksel bir gazetede bir reklam satın aldığınızda, hedef kitleniz o gazetenin aboneleri olarak tanımlanır. Bir TV kanalında bir zaman aralığı aldığınızda, hedef kitleniz o kanalı o program için o anda izleyen kişiler olarak tanımlanır. Bazı demografik dağılımlar, ortama bağlı olarak değerlendirilebilirken (örneğin, Golf dergisi okuyucuları muhtemelen golf tutkunlarıdır), çoğu durumda, daha geleneksel kanallarla, mesajlarınızı belirli hedef kitlelere göre uyarlama yeteneğinden yoksunsunuz. Örneğin, 18 yaşındakiler ve 55 yaşındakilerin benzer şekilde market alışverişine gitmesi gerekiyor, ancak aynı reklamlara tepki veriyorlar mı?

Dijital pazarlama kanalları, herhangi bir ek maliyet olmadan, bireyleri yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, konum, iş unvanı, ilgi alanları ve daha fazlasına göre hedeflemenize olanak tanır. İşletmeniz için hangi demografik dökümün geçerli olduğunu bilmiyorsanız, Google ve Facebook gibi platformlarla ilişkili ücretsiz analiz araçları size sayfanızı takip eden veya web sitenizi ziyaret eden kişilerin tam özelliklerini gösterir.

Marka Bilinirliği

Markanızı veya yeni bir ürün veya hizmeti tanıtmak için geleneksel reklamları kullanırken, hedef kitlenizin fiziksel olarak çabalarınızı fark edebilecek bir konumda olmasını umarsınız. Bu, bir kişinin işe gitmek için doğru otoyolu kullanması veya standınızdaki broşüre dikkat etmesi anlamına gelse de, kişilerin doğru zamanda doğru yerde olmalarına güçlü bir şekilde güvenmeniz gerekir. Bununla birlikte, çoğu tüketici günün en azından bir kısmında internete bağlıdır.

Dijital pazarlama ortamları aracılığıyla, hedef kitlenize akıllı telefonlarını veya masaüstü bilgisayarlarını kontrol ettikleri her an ulaşabilirsiniz. Markanızın belirli bir ürününün veya yönünün, hedef kitlenizin iyi tanımlanmış bir kesimine ulaşmasını istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz.

Kurşun Üretimi

Geleneksel pazarlamanın en büyük sorunlarından biri performansınızı izlemektir. Medya alıcıları size reklamınızı tam olarak kaç kişinin gördüğünü söyleyebilir, ancak reklamın satışa dönüştüğünü nasıl kanıtlarsınız?

Dijital reklamlar, yayınladığınız reklamlara iletişim bilgileri formları eklemenize olanak tanır. Bunun üç yönlü bir işlevi vardır: İlk olarak, size kaç kişinin reklamla istediğiniz şekilde etkileşim kurduğunu söyler; ikincisi, bunları e-posta ve telefon listelerinize eklemenizi sağlar; ve üçüncüsü, size müşteri adayına hak kazanmak için hemen fırsat verir. Ve bu anında yanıt, bir olası satışın satışa dönüştürülmesi için çok önemlidir.

Müşteri Katılımı ve Elde Tutma

Barlar veya restoranlar için müşterilerle etkileşimde kalmak kolaydır – bu onların birincil iş işlevlerinden biridir. Ama küçük ölçekli bir içki fabrikası, ürününü 2.000 mil öteden satın alan bir kişiyle nasıl iletişim halinde kalır?

Teknoloji, işletme sahiplerine, inceleme yönetimi, sosyal medya gönderileri veya e-posta bültenleri aracılığıyla müşterileriyle etkileşim kurmaları için sonsuz fırsatlar sunar. Dijital ortamlar aracılığıyla, halka açık bir forumda bir müşterinin olumsuz geri bildirimlerine yanıt verebilirsiniz; bu, yalnızca endişelerini giderebileceğiniz anlamına gelmez, aynı zamanda incelemeyi okuyan herkes de yanıtınızı görecektir. Ve şirketinizle olumlu bir deneyime sahip müşterilerle etkileşim kurarak, kuruluşunuzun çevresinde çevrimiçi olarak sadık bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizle Bağlantıda Kalın

Geleneksel pazarlama, mesajınızı insanlara ulaştırmak için hala etkilidir. Ancak müşterilerinizle gerçekten etkileşim kurmak ve hangi mesajlara yanıt verdiklerini bilmek istiyorsanız, dijital pazarlamadan daha etkili bir şey yoktur.

İlgili Yazılar

Comments are closed.