konya reklam ajansı

Dijital Pazarlama Hunisi (Tofu) Nedir?

Dijital Pazarlama Hunisi (Tofu) Nedir?

Dijital pazarlama hunisi: TOFU kullanıcılarına nasıl ulaşılır;

İşletmeler için, dijital pazarlama hunisinin en üstündeki tüketiciler en fazla fırsatı sunuyor. Satın almaya hazır olmasalar da, bir sonraki satın alımlarını veya mevcut sorunlarına çözüm bulmaya ve keşfetmeye hazırdırlar.

Bu nedenle , aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden çok dijital pazarlama stratejisiyle dönüşüm hunisinin başındaki (TOFU) kullanıcılara ulaşabilirsiniz :

Huni başı SEO
Arama motoru optimizasyonuna (SEO) aşina iseniz , bunun satın alma dönüşüm hunisinin her aşamasında tüketicilere ulaşmak için mükemmel bir çevrimiçi pazarlama stratejisi olduğunu bilirsiniz. SEO ile işletmeniz, işletmenizle alakalı arama sonuçlarında görünürlüğünü artırır.

Örneğin, bir peyzaj şirketi aşağıdaki gibi sorgular için sonuçların en üstünde görünmek isteyebilir:

“yakınımdaki peyzaj şirketi”
“peyzajın önemi”
“peyzajın mülk değerine etkisi”
“çimlerdeki yaygın yabani otlar”
Bu sorguların ardındaki arama amacına bakıyorsanız, “yakınımdaki peyzaj şirketi” gibi bazılarının huninin dibine yakın kullanıcılardan geldiğini bilirsiniz. Buna karşılık, “peyzajın mülk değeri üzerindeki etkisi”, huninin en üstündeki bir kullanıcıya ipucu verir.

Mülk değerlerini artırmak istediklerini varsayabilirsiniz ki bu bir sorundur. Peyzajın yardımcı olabileceğini duydular, ancak profesyonel peyzaj düzenlemesinin bir mülkün değeri üzerinde ne kadar etkisi var? Bir rehber veya blog yazısı gibi bazı içeriklerle şirketiniz bu soruyu yanıtlayabilir.

Bu yaklaşım, işletmenizin hedef pazarınızda bilgi arayan kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olur. TOFU’da veya satın almanın ilk aşamalarında kullanıcılar için bir başvuru kaynağı olabileceğiniz için SEO, ekibinizin şirketiniz için marka bilinirliği oluşturmasına da olanak tanır.

Huni üstü içerik pazarlaması
Günümüzün dijital pazarlama hunisinde içerik pazarlaması esastır. Kullanıcıların yaklaşık yüzde 70’i bir şirket hakkında reklamlar yerine makaleler aracılığıyla bilgi edinmeyi tercih ediyor. Kullanıcıların yüzde 60’ından fazlasının blog gönderilerinden infografiklere kadar özel içerik oluşturan işletmeleri tercih etmesinden bahsetmiyorum bile .

Kullanıcı odaklı bir içerik pazarlama stratejisi ile işletmeniz, sorunlarına cevap arayan kullanıcılar için alakalı içerik geliştirebilir. Örneğin, profesyonel çevre düzenlemesinin bir mülkün değerini ne kadar artırabileceğini açıklayabilir veya en yaygın çim otlarını tartışabilirsiniz.

Ayrıca SEO ile içeriğinizi arama için optimize edebilirsiniz.

Kullanıcıların yüzde 80’i ürün araştırmalarına çevrimiçi olarak başladığından , içeriğinizi optimize etmek çok önemlidir . İçeriğiniz alakalı arama sonuçlarında görünmüyorsa, TOFU kullanıcılarının şirketinizi keşfetmesi neredeyse imkansızdır.

Arama sonuçlarının en üstünde görünmek de önemlidir.

Şirketiniz ikinci sayfada görünüyorsa, önemli ölçüde daha az trafik alırsınız. Bunun nedeni , kullanıcıların yalnızca yüzde 25’inin arama sonuçlarının ikinci sayfasına gitmesidir. Çoğu ilk sayfaya bağlı kalır, bu nedenle arama sonuçlarındaki ilk site tüm trafiğin yüzde 33’ünü alır .

Huni üstü sosyal medya pazarlaması
Ortalama bir kullanıcı İnternet zamanının yüzde 28’ini sosyal medyada geçiriyor . Dönüşüm hunisinin başındaki kullanıcılara ulaşmak için mükemmel bir dijital pazarlama stratejisi olan sosyal medya pazarlamasının değerini gösteren bir gerçektir .

Sosyal medya, marka bilinirliği oluşturmak için güvenilir bir platform olduğundan, dijital pazarlama hunisinin bu bölümü için daha da uygundur. Hedef kitlenizin tercih ettiği sosyal medya platformu aracılığıyla markanızı sergiliyor ve kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını gösteriyorsunuz.

Sosyal medya pazarlamasıyla daha da iyi sonuçlar için influencer pazarlamayı kullanabilirsiniz .

Etkileyici pazarlama ile şirketiniz, hunideki en iyi kullanıcılarla hızlı ve doğrudan iletişim kurabilir. Ayrıca, bir kullanıcının işletmenizle ilgili ilk izlenimini iyileştirmek için bir etkileyicinin güveninden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, şirketiniz ev dekorasyonu konusunda uzmanlaşmışsa, ürünlerinizden biriyle sosyal medyada bir gönderide öne çıkarabilecekleri bir influencer sağlayabilirsiniz. Bu ilk gönderi, kullanıcıları ürün ve markanızla tanıştırır, ayrıca evleri için daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu hissettirir.

Huni üstü video pazarlama
Bugün, videolar dijital pazarlama hunisine hükmediyor. Kullanıcılara ürünler, markalar ve daha fazlası hakkında bilgi sağlayabilirler. Tüm bu bilgiler, bir ürün veya hizmetle ilgili bir sorunu çözme konusunda kullanıcılara birden fazla seçenek sunar.

Bu nedenle video pazarlama , TOFU tüketicilerine ulaşmak için yararlı bir stratejidir.

Ekibiniz video ile aşağıdakiler gibi bir dizi içerik oluşturabilir:

1.Soru-cevap videoları
2.Bilgilendirici videolar
3.Nasıl yapılır videoları
4. Ve dahası
Bir kullanıcı video içeriğinizi izlediğinde, marka bilinirliği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Araştırmacılara göre marka çağrışımı, tek bir video izledikten sonra yüzde 135’ten fazla artabiliyor .

Ek bir avantaj, satın alma yapmayı planlayan kullanıcıların yüzde 80’inin YouTube’da ilgili bir videoyu izlemesidir. Şirketiniz gayrimenkul gibi biraz planlama gerektiren bir sektörde çalışıyorsa bu kullanıcı davranışından faydalanabilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *