uluslararası patent sorgulama

Ticari Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Ne İşe Yarar?

Konya Marka Tescil Ofisine Gelerek Ticari Markanızı Güvence Altına Alın!

Türkiye Fikri Mülkiyet Ofisi, ticari markaları “mallarınızı ve hizmetlerinizi rakiplerinizinkinden ayırt edebilen işaret” olarak tanımlar.

Ticari Markanızı Koruma Altına Almanız Gerekli Midir?
Bir ticari marka, markanızın bütünlüğünü ve yatırımını korurken, gelenekleri cezbeden en değerli ticari varlığınız olabilir.

Kaydedildikten ve kullanımdayken, bu ticari marka ürününüz veya hizmetinizle ilişkilendirilir ve böylece tüketicilere ürününüzle ilgili bir menşe güvencesi sağlar.

Kısacası, ticari markalar, bir menşe rozeti görevi görürken, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rekabette öne çıkarmanın bir yoludur. Sözcüklerden, logolardan veya her ikisinin birleşiminden oluşabilirler. Markaların tescil için kabul edilebilir olması ve bunlara yatırımınızın güvenli olması için sağlanan mal/hizmetlerden farklı olması gerekir. Bu, sektörünüzde yaygın olan veya rakip işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan kelimelerden oluşmaması gerektiği anlamına gelir.

Potansiyel bir ticari markanın kabul edilebilir olup olmadığını kontrol etmek için şimdi çevrimiçi bir ticari marka araması yapabilirsiniz.

Marka Tescili Yaptırmanın Önemi Nedir?
Bir ticari marka tescil edildikten sonra, rakiplerinizin aynı veya benzer ticari markaları kullanmasını engelleyebilirsiniz. Markanın tescilli olduğu ülkede ihlal varsa yasal işlem başlatılabilir. Tüm ülkeler, bu tür bir işlemi gerçekleştirmek için ticari markanın resmi olarak tescil edilmesini şart koşmaktadır. Bazı ülkeler ortak hukuka dayalı ticari marka haklarını tanıyor olsa da (kayıtsız bir ticari markanın önemli bir itibarı varsa yasal işlem yapılması mümkün olabilir), bu ortak hukuk eylemleri genellikle pahalıdır ve sonucu belirsizdir. Bu nedenle tescilli bir ticari markaya güvenmenin çok sayıda yasal ve mali avantajı vardır.

Ticari Marka Sembolleri Nelerdir?
Marka tescil işleminizde kullanabileceğiniz farklı semboller vardır: ™ Şu anda tescil sürecinde olan ancak henüz tescil işlemi tamamlanmamış bir markayı belirtebilir. ® Ticari markanın tescili kabul edildikten sonra kullanılabilir ve tüm potansiyel rakiplere markanın, logonun veya sembolün artık resmi yasal korumaya sahip olduğuna dair bir sinyal görevi görür.

Uygulama tavsiyesi.
Başvuruda bulunmaya devam edip etmemeniz ve ticari marka başvurunuz için garantimizi sunup sunamayacağımız konusunda tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiye son derece değerlidir ve başarılı olamayabilecek bir ticari marka için başvuru ücretlerinde yüzlerce lira harcamaktan sizi kurtarabilir.

İşletmenizin kaydını başlatmak için burayı tıklayın.

İlgili Yazılar

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *