marka tescil ettirmenin yararları nelerdir?

Tescilli Markaya Sahip Olmanın Yararları Nelerdir?

Neden Ticari Marka Tescil Etmelisiniz?

Ticari markanızı tescil ettirmezseniz, başka biri yapabilir. Bu, işinizi ve üstlendiğiniz herhangi bir ürün veya hizmet geliştirmeyi anında riske atar. Tescilli bir ticari markayı güvence altına almak, markanızı korur ve birinin benzer işaretleri kullanmasını ve işinizin gerisinde kalmasını önlemek için size araçlar sağlar. Ticari markanızı tescil ettirerek korumazsanız, işinizi büyütmenizin yasal olarak engellendiğini görebilirsiniz. Markanızı tescil ettirerek, ihtilaflı markaları tescil ettirmeye teşebbüs eden veya ihtilaflı markalarla faaliyet gösteren ve işletmenize zarar veren taraflara karşı dava açma hakkınız bulunmaktadır. Konya marka tescil ofisine başvurarak dava süreçlerini öğrenebilir ve dava açma talebi oluşturabilirsiniz.

Ürününüz veya hizmetiniz başarılı oldukça, ticari markanın kendisi de içsel bir değer geliştirmeye başlar. Ticari yatırımcılar, markanızı güvence altına almak için uygun yasal ticari marka korumasını alıp almadığınızı değerlendirecektir.

Bir ticari markayı tescil ettirmenin önemli olmasının etkili bir şekilde üç nedeni vardır.

1. İstenmeyen Değişikliklerden Kaçınmak

Bir şirketin adını değiştirmek zor ve maliyetli bir iş olabilir. İşletmeniz için başarılı bir itibar yarattıktan sonra, yeniden adlandırılan bir markayı yeniden inşa etmek önemli pazarlama ücretleri gerektirebilir. Bir logo, sembol veya isim tescilli olmadığında, her zaman başka bir işletmenin onu tescil ettirmesi ve belki de işletmenizin mevcut kimliği altında faaliyet göstermesini veya genişlemesini engellemeye çalışarak önemli zorluklara neden olma riski vardır.

2. Bina değeri

Yukarıdakiler nedeniyle, potansiyel yatırımcılar her zaman bir işletmenin adını, önemli ürünlerini veya hizmetlerini ticari marka haline getirip getirmediğiyle ilgilenecektir. Ticari marka tescili yalnızca güvenliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda işletmenin herhangi bir birleşme veya franchising’inde netliğe yardımcı olur ve algılanan değerini olumlu yönde etkiler.

3. Koruma

İşletmenizin rekabete karşı uygun şekilde korunmasını sağlamak önemlidir. Markanızı yetkisiz kullanan yetkisiz kişiler markanıza, itibarınıza ve işletmenize zarar verebilir, ancak çoğu zaman yasal olarak zayıf bir konumdadırlar ve nispeten kolay zarar vermeleri önlenebilir. Ticari markanızı kaydettirerek, markanızın çevresine giriş için etkili bir engel oluşturuyorsunuz ve diğer işletmelerin sizi taklit etmesini zorlaştırıyorsunuz.

İki önemli husus var. Birincisi, işletmenizin faaliyet gösterdiği veya faaliyet göstermeyi planladığı ülkelerde uygun şekilde korunuyor olması ve ikincisi, işletmenizin sağladığı tüm hizmet veya ürün sınıflarında korunuyor olmasıdır. Konya marka tescil ofisi size hızlı ve güvenli marka tescil hizmeti sunuyor.

İşletmenizin kaydını başlatmak için burayı tıklayın.

İlgili Yazılar

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *